Aktuality

Díky Elbee mohou i invalidé cestovat bez omezení

Cestování bývá pro vozíčkáře zásadní problém. Nově přichází na trh vozítko Elbee navržené speciálně pro invalidy. S invalidním vozíkem je možné zajet přímo do auta bez složitého přesedání. Navíc lze řízení upravit pro kvadruplegiky. Elbee je tak světovým unikátem.

Možnosti handicapovaných osob, jak cestovat, jsou stále velmi omezené. Cesta hromadnou dopravou s výjimkou velkých měst prakticky nepřipadá v úvahu. S některou formou postižení zase dosud nebylo možné řídit ani upravené auto. Přitom cesty k lékaři, na nákupy či na výlet jsou zcela zásadní, aby invalida mohl žít a fungovat navzdory svému handicapu. Na trh přichází vozítko Elbee vyvinuté speciálně pro invalidy, které jim umožňuje cestovat kamkoli bez cizí pomoci.

  

Auto sviští rychlostí 80 km/h

Elbee je unikátní vynález, který ve světě nemá obdobu. Auto je uzpůsobené pro dvě osoby – invalidního řidiče na vozíku a jednoho spolujezdce. Spolujezdec sedí za řidičem. Autíčko je malinké, na délku má pouze 2,5m. Auto může jezdit rychlostí 80 km/h, závody tedy nevyhrajete, ale na dálnici se s ním pohodlně vjet dá. Další technické parametry najdete zde. Auto je dostatečně úsporné – má spotřebu pouhých 4,5 l/100km.


Auto je upraveno na všechny typy vozíků. Vozík musí pouze splňovat normu ISO 7176-19, která jej opravňuje k použití v motorovém vozidle jako náhradu sedadla. Vozík pak lze v autě připoutat bezpečnostním pásem. Na stisknutí tlačítka totiž auto vysune plošinu a řidič i s vozíkem najede přímo na místo řidiče. Výhodou je snadné parkování i vyjíždění. Řidič totiž vidí před sebe a z auta vyjíždí rovnou na chodník, protože může parkovat i kolmo k chodníku.  Toto řešení je velmi bezpečné, řidič se tak totiž vyhne nebezpečnému vystupování do silnice. Jak se s autem jezdí, se můžete podívat v reportáži České televize

 

Každé auto na míru

Každý model výrobce přizpůsobuje na míru řidiči a jeho konkrétní formě postižení. Vůz může mít volant i řídítka pro paraplegiky, lze si vybrat levé či pravé ovládání řazení podle dominantní ruky apod. Vůz má posilovač řízení a další moderní vymoženosti. Krom toho si také můžete nechat upravit barvu karosérie.

 

Auta se vyrábějí výhradně na objednávku na míru každému řidiči. Základní cena vozidla je 699 000 Kč včetně DPH. Nicméně na vozítko je možné zatím uplatnit zaváděcí slevu 100 000 Kč a získat další příspěvky od státu ve výši až 378 000 Kč. Firma Elbee Mobility navíc zákazníkům nabízí konzultace ohledně možných státních příspěvků. Vůz je možné zakoupit také na formou leasingu na splátky.

Objednat auto je možné přímo na stránkách výrobce.

Vývoj auta trval 10 let

Vozítko Elbee navrhl Ladislav Brázdil, majitel konstrukční firmy ZLKL. Vývoj vozidla trval deset let a stál neuvěřitelných 100 milionů korun. V roce 2013 vozidlo získalo ocenění Inovační hvězda v soutěži Česká inovace. Jedná se o čistě český vynález. V roce 2015 začala sériová výroba. Auta Elbee s nyní vyváží do 5 zemí: České republiky, Švýcarska, Itálie, Anglie a Francie.

aitom 21. července 2016