Aktuality

Do konce roku můžete získat dotaci na rekonstrukci

Do konce 2016 mohou všichni vlastníci a spoluvlastníci bytových domů podat žádost o dotaci na vybudování bezbariérových přístupů a výtahu. Dům musí mít minimálně 4 patra. Dotace může dosahovat až 50 % ceny projektu.

Ministerstvo pro místní rozvoj se snaží v rámci programu Bytové domy bez bariér pomoci invalidům a seniorům zjednodušit bytovou situaci. Program myslí hlavně na lidi, kteří žijí ve starší zástavbě na sídlištích. Tyto domy často nemají výtahy a jejich rekonstrukce je velmi nákladná.

Program vyhlásilo ministerstvo 18. 10. a přihlášky přijímá až do 30. 12. 2016. Pokud chcete váš dům přihlásit a získat prostředky na bezbariérový přístup, musíte splňovat následující podmínky:

  • Musíte být vlastníkem domu, případně může být ve vlastnictví družstva
  • Budova musí mít minimálně 4 podlaží
  • Musíte mít k dispozici finance na doplacení ceny rekonstrukce.
  • Musíte mít pravomocné stavební povolení
  • Rekonstrukce musí proběhnout v roce 2017
Schodišťová plošina v akci

Na rekonstrukci lze získat příspěvek ve výši 800 tisíc (na nový výtah) a dalších 200 tisíc na bezbariérový vstup do budovy.

Podle informací serveru Novinky.cz již o příspěvek zažádalo 64 vlastníků. V loňském roce byl vyhlášený podobný program, žádostí se tehdy sešlo 26. Díky vzrůstajícímu zájmu se plánuje podobný program i na rok 2018. Pokud tedy nestihnete připravit všechny náležitosti, nezoufejte. S ohledem na rostoucí zájem, vyhlásí ministerstvo na podzim 2017 obdobný program.

Ministerstvo také doporučuje hlídat si termíny a vybírat kvalitní dodavatele. Během rekonstrukce je totiž nutné dodržet dotační podmínky. Pokud by se například rekonstrukce protáhla do roku 2018, hrozí správní řízení. V nejhorším případě pak může soud nařídit vrácení dotace pro nedodržení podmínek.

Nejčastějším bezbariérovým řešením pro vstup do budovy jsou schodišťové plošiny, jsou totiž energeticky nenáročné a mají velmi intuitivní ovládání.

Schodišťová plošina

Řešení pohybu v rámci pater obstará hydraulický výtah – ten je mnohem tišší než klasický elektrický a také je méně energeticky náročný, takže provoz nezatíží tolik rozpočet bytového domu. Výhodou také je, že u hydraulického výtahu nepotřebujete žádnou strojovnu. Pro mnoho budov bývá zajištění strojovny neřešitelný problém.

Máte dotaz, jak získat dotaci? Napište nám, rádi vám poradíme, na jaké příspěvky máte nárok.

aitom 16. prosince 2016