Aktuality

Jak dbát na kvalitu schodišťové sedačky

Minulý týden došlo na Plzeňsku k tragické nehodě. V rodinném domě se zřítil podomácku vyrobený výtah. O případu psali noviny. Nejedná se ale o ojedinělý případ, ačkoli tento skončil tragédií. Nehodu bohužel nepřežila seniorka. Přečtěte si, jak předcházet podobným nehodám.

Výtahy jsou velmi náročné na kvalitu materiálu a samotnou montáž. I proto Evropská unie v loňském roce obecně zpřísnila bezpečnostní normy. Bezpečný výtah musí tyto normy splňovat a odborný technik musí pravidelně kontrolovat technický stav tohoto zařízení.

Jak zůstat pohyblivý ve stáří?

Je-li to možné, myslete dopředu. Dokud jste ještě zdraví a dobře pohybliví, uvažte nutné rekonstrukce a úpravy v bytě či domě. Nejčastěji mají invalidní lidé problémy se schody a koupelnou (kvůli horší stabilitě a kluzkému povrchu). Pro někoho může být vhodnou variantou pořízení bezbariérového bytu a dům třeba přenechat dětem.

Pokud se nechcete stěhovat a potřebujete se bezpečně pohybovat mezi patry, pořiďte si schodišťovou sedačku, která je vhodnější než domácí výtah. Schodišťovou sedačku lze instalovat prakticky do každého domu. Výtah je většinou dražší a náročnější z hlediska stavebních úprav.

Získejte dotaci od státu

Schodišťová sedačka se považuje za speciální pomůcku. Pokud máte ZTP, můžete na ni získat dotaci dokonce až 100 %. Požádejte o pomoc svůj sociální úřad nebo se obraťte na nás, rádi vám poradíme. Můžete se tak vyhnout chybě, pokud byste si výtah instalovali sami.

 

Ptejte se na bezpečnostní prvky

Vždy je lépe myslet na náhody. Schodišťová sedačka by se měla vždy automaticky zastavit, pokud se na kolejnici objeví překážka. V opačném případě by mohla vykolejit nebo způsobit zranění převážené osobě.

Dále sedačky musí mít bezpečnostní stupátko na nohy a opěrky. Díky tomu budete na sedačce sedět stabilně i v případě, že se vám zamotá hlava. Toto je velmi důležité například u cukrovkářů, které může kvůli hladině cukru v krvi snadno přepadnout malátnost.

Samozřejmě si vždy ověřte nosnost a děti upozorněte, že sedačka není na hraní. Dlouhodobé přetěžování může vést ke zbytečným poruchám sedaček.

Kdo bude sedačku instalovat?

Na některé věci je prostě lepší najmout si odborníka. Zjistěte si, jaké zkušenosti s instalací a montáží má dodavatelská firma nebo přímo montážní technik. Vždy chtějte záruku, že ví, co dělá.

Vámi zvolená sedačka by měla nést certifikát CE – to znamená, že kvalitou odpovídá všem českým i evropským zákonům a normám.

Dbejte na pravidelné revize

Naše firma Garaveta Lift nabízí záruku 24 měsíců, ale po i po této době poskytujeme pozáruční servis. Naši klienti s námi mohou uzavřít Smlouvu o údržbě, ta nás zavazuje pravidelně kontrolovat technický stav vaší schodišťové sedačky. Na pravidelné revize pak myslíme my.

Máte pocit, že s vaší sedačkou není něco v pořádku? Můžete kontaktovat přímo naše techniky na e-mailu servis@garaventalift.cz nebo volejte zdarma na tel. číslo 800 171 515

aitom 4. května 2017