Aktuality

Vyrazte si na výlet do Prahy i na vozíku

Hlavní město Praha se snaží zpřístupnit památky i lidem na vozíku nebo se sníženou možností pohybu. Podívejte se, jaké novinky si připravili.

Vychází brožura Čtyři pražské procházky bez bariér

Pražská asociace vozíčkářů spolu s agenturou Prague City Tourism a pražským magistrátem připravili brožurky s tipy na výlety po nejpopulárnějších památkách. Tipy ocení senioři, vozíčkáři i rodiče s kočárky.

Procházky vedou Starým Městem, Hradčany, Malou Stranou a Vyšehradem. Výlety jsou naplánované pro vozíčkáře, tedy bez schodů, kterých je stará Praha plná.

Všechny procházky začínají v dosahu MHD. Trasy vedou po zpevněných či dlážděných cestách, vyhýbají se schodům, úzkým průjezdům i cestám s extrémním sklonem.  Brožura popisuje zajímavosti míst a upozorní vás na vše zajímavé, co lze cestou navštívit, nebo praktická místa – například toalety s úplnou nebo částečnou přístupností.

Každá procházka je doplněna praktickou mapou s piktogramy. Nejprve hodnotí objekt celkově jako přístupný – zelený, částečně přístupný – žlutý a nepřístupný nebo obtížně přístupný – červený.

V popisu zajímavých míst je vždy uvedeno, zda je přístupné, zda v objektu najdete výtah nebo schodišťovou plošinu pro vozíčkáře. Při plánování dalších výletů vám může být nápomocná i interaktivní mapa přístupnosti pro vozíčkáře.

Novinky v pražské MHD

Dopravní podnik plánuje zlepšit aplikaci, která informuje cestující o stavu technických zařízení v pražském metru. Aplikace zasílá SMSky o aktuálním stavu výtahů a plošin v metru, respektive bude zasílat informace o jejich výpadcích. Fungování se mění na základě připomínek od uživatelů. Aktualizace bude dostupná od 1. 10. 2017.

Největší novinkou oproti původní verzi, je možnost výběru konkrétních stanic metra, včetně možnosti vybrat všechny stanice.

Kvůli změnám bude nutné, aby se noví i stávající uživatelé znovu registrovali. Registrace je zcela bezplatná, můžete se přihlásit i kvůli jedinému plánovanému výletu. Služby si aktivujete na rok. Registrovat se lze na webových stránkách Dopravního podniku.

aitom 21. září 2017