Aktuality

Elektrické vozíky do terénu

Na konferenci INSPO 2017 (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami) jsme mohli vidět celou řadu novinek. Jednou z nejzajímavějších pro tělesně postižené lidi byly vozíky Paratec.

 

Jedná se moderní samobalanční vozíky, využívají stejnou technologii jako transportéry Segway, které jsou dnes ale v centru Prahy zakázané.

Tyto vozíky jsou poháněné motorem, díky zmíněné technologii jezdí jen na dvou kolech a ovládají se pomocí řídítek podobně jako motocykly. Vozíky zvládnou běžný městský terén – tedy trávník, dlažební kostky, asfalt nebo lesní cestu. Upravené vozíky lze využít i do terénu.

Podívejte se na vozíky v praxi. Takto obstály v římských ulicích:

Vozík se ovládá pomocí řídítek, která lze ovládat i jednou rukou. Vhodné jsou především pro paraplegiky, kvadruplegiky, roztroušenou sklerózou, dětskou mozkovou obrnou, dětskou mozkovou obrnou nebo amyotrofickou laterální sklerózou.

Vozítka je možné si vyzkoušet v Praze osobně.

Časopis Můžeš vyzkoušel vozík v Praze na Vyšehradě

 Ve videu vidíte model Genny, který ale není nejlevnější. Stojí od 460 tisíc korun.

Aktuálně jsou na trhu tři modely – Freee, Nino a Genny. Dojezd vozíků se pohybují od 25 do 35 km. Nejryhlejší vozík dosáhne rychlosti 20 km/h. Jsou určené pro celoroční provoz.

Nejužší je vozík Nino (58,6 cm), hodí se tak bez problémů i do interiérů.

Vozíky fungují na elektrickou baterii, nabíjí se od 3 do 6 hodin. U všech modelů si lze vybrat barevné provedení.

Modely se liší především tím, jaký terén zvládnou. Dále pak zádovou oporou. Nejlevnější model je Nino, lze jej pořídit od 217 tisíc korun.

O konferenci INSPO

18. ročník konference INSPO proběhne 7. dubna 2018 v Kongresovém centru Praha. Akce je jediná svého druhu v České republice, zaměřuje se na využití internetu věcí a nových technologií ve prospěch lidí se zdravotním postižením. První ročník se konal v roce 2001.

Organizátoři už zveřejnili program konference.

aitom 9. ledna 2018